Aktualności

 • 2024-02-22Ogólnopolski Mityng Halowy we Wrocławiu
 • 2024-02-13Składka Członkowska
 • 2023-12-18Zapraszamy na treningi dzieci i młodzież
 • 2023-11-11XXVII Bieg Niepodległości i X Zawody Nordic Walking w Krośnie - wyniki
 • 2023-10-20XXVII Biegu Niepodległości i X Zawody Nordic Walking w Krośnie
 • 2023-10-01Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w dwubojach lekkoatletycznych w Przemyślu
 • 2023-09-03Mistrzostwa Europy w Nordic Walking
 • 2023-06-13Mityng im. Edwarda Szklaczyka w Suchej Beskidzkiej
 • 2023-06-11Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego U18 w Stalowej Woli
 • 2023-05-18Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich - nominacja
 • Zobacz pozostałe

Dołącz do nas!

Bieganie ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Nie wiesz jak zacząć? Czytaj dalej!

Oczywiście wystarczy ubrać wygodny strój sportowy, buty i ruszać w trasę. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto wcześniej zasięgniąć opini osób posiadających doświadczonie, dlatego też najlepiej treningi rozpocząć z trenerem klubowym, to w przypadku KKB MOSIR Krosno nic nie kosztuje, a zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje. W klubie mozna równiez poznać wspaniałych ludzi w każdym wieku, z którymi można spędzac czas nie tylko na trasach biegowych ;) Nie kazdy zostaje wyczynowcem, ale uwazajcie, bieganie wciąga, ... i to bardzo.

Adres e-mail trenera Wacława Katana pod ktorym można otrzymać niezbędne informacje dotyczące rozpoczęcia biegania w klubie - katani55 (at) o2.pl
Mozna rownież od razu przyjsć do klubu. Czytaj więcej o klubie oraz zobacz kiedy odbywają się treningi.

Zabawa biegowa według Wacława Katana

W tym tygodniu Wacław Katan przedstawi trening zabawy biegowej jako jedną z form we wszechstronnym przygotowaniu wytrzymałościowym. W tym treningu mamy dwie formy biegowe, mianowicie Duża Zabawa Biegowa DZB, oraz Mała Zabawa Biegowa MZB. Ma ona zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych i składa się z czterech części.

[*]I część to wprowadzenie do właściwego treningu i składa się z truchtu, w którym wykonujemy różnorodne ćwiczenia z krążeniami, podskokami i lekkim skippingiem.Następnie stosujemy ćwiczenia rozciągające w marszu, wymachy nóg w tył, bok opierając się np. o drzewo. Po tych ćwiczeniach włączamy lekkie przebieżki, które kończą część wstępną.[/*]

[*]w II części stosujemy serię przyśpieszeń na odcinkach 150 - 200m z przerwą w truchcie do 500m. Ilość powtórzeń jest dowolna od 4 - 6 powtórzeń w serii w zależności od poziomu wytrenowania.[/*]

[*]w III części wydłużamy odcinki tempowe 300 - 800m z przerwą w truchcie 500m. Tu także ilość powtórzeń w serii jest dowolna 4, 6 lub 8.[/*]

[*]IV część składa się z elementów uspokajających i rozluźniających, pozwalających doprowadzić nasz organizm do szybkiej regeneracji. Stosujemy rozciągania, skłony i ogólnie nam znane ćwiczenia.

Tutaj możecie przeczytać na ten temat więcej

W związku z tym, że DZB powinno biegać się w terenie i możemy mieć kłopot z odmierzeniem odcinków tempowych wtedy możemy zastosować wariant czasowy. Np:

[*]5x1 min.na 1 min. trucht.[/*]
[*]3x2 min. na 2 min. trucht.[/*]
[*]2x3 min. na 3 min. trucht[/*]
[*]1x5 min. na 5 min. trucht.[/*]


Odcinki czasowe można stosować w różnych formach i są dopasowywane do poszczególnych zawodników. Taka forma sprawdza się w treningu u młodych zawodników pod względem psychicznym, ponieważ wie on, że ma przebiec odcinek czasowy a nie konkretną odległość. Ponadto zabawę biegowa stosujemy przeważnie w okresie przygotowawczym zimą i warunki w terenie są różne, zastosowanie czasówek ma swoje uzasadnienie.
Jeśli chodzi o MZB. ( Mała Zabawa Biegowa) jest ona w podobnej formule z tą różnicą że czasowo o połowę krótsza, a co za tym idzie odcinki biegowe są krótsze i mają charakter tlenowy.
Powyższy trening można stosować u wszystkich zawodników zarówno amatorów jak i zaawansowanych. Na koniec bardzo istotna sprawa, żeby przerwy między odcinkami szybkimi były wykorzystane na doprowadzenie naszego organizmu do maksymalnego wypoczynku i uspokojenia oddechu. DZB jak i MZB wymagają od zawodników trochę wysiłku dlatego jest to bardzo fajna propozycja treningu. Dzięki takim treningom przygotujemy się bardzo dobrze do szybkiego biegania w czasie sezonu!

Porady trenera dotyczące biegania